اجرای بلوک هبلکس | ابزار و اتصالات

بلوک هبلکس از جمله بلوک‎‌های سبک است که کاربرد زیادی در ساختمان‌سازی دارد. این بلوک دارای مزایایی از جمله عاق صدا و حرارت و ضد زلزله بودن است و به دلیل کاهش هزینه نیروی کار، توانسته نظر سازندگان را به خود جلب کند. در مطلبی دیگر به شما توضیح دادیم که هبلکس چیست و چه مزایایی دارد، حالا می خواهیم نگاهی به نکات مهم در اجرای بلوک هبلکس بیندازیم و در مورد ابزار و اتصالات هبلکس نیز اطلاعاتی را به شما بدهیم.

اجرای بلوک هبلکس

بلوک هبلکس مانند سایر بلوک‌های سبک اجرا می شود و دیوارچینی با آن صورت می‌گیرد. در اینجا چند نکته را باید مد نظر قرار دهید تا حاصل کار مطلوب و رضایت بخش باشد:

  • شرایط محیطی اهمیت بسیاری دارد؛ در زمان اجرای بلوک، دما نباید کمتر از 10 درجه سانتی‌گراد باشد و کار باید در محیط گرم و خشک صورت گیرد. در صورتی که دمای محیطی کمتر از ده درجه سانتی‌گراد بود از آب گرم استفاده کنید.
  • بلوک پرین مانند سیپورکس و هبلکس، چسب مخصوص دارد و شما می‌توانید با استفاده از ماله، کاردک یا بیلچه دندانه‌دار به سطوح افقی و عمودی به جز محل فاق و زبانه، چسب بلوک بزنید.
  • پیش از استفاده از چسب مخصوص، سطح بلوک‌ها را با برس، حسابی تمیز کنید.
  • ضخامت چسب نباید کمتر از 2 میلی‌متر و بیشتر از 3 میلی‌متر باشد.
  • کنترل دقیق تراز و راستا در زمان چیدن رج اول ضروری‌ست.
  • ابتدا  به سراغ امتدادهای اصلی بروید و سپس روی تقاطع‌ها کار کنید.

ابزار و اتصالات هبلکس

از جمله ابزارهایی که در رابطه  با بلوک‌های هبلکس از آنها استفاده می شود می توان به این موارد اشاره کرد: بست تخت هبلکس، همزن چسب بلوک هبلکس، شیارزن بلوک هبلکس، ملاقه کاسه ای در سه سایز مختلفد جهت سهولت در چسب ریزی و …

در بحث اتصالات هبلکس، توجه به الزامات استاندارد ملی ایران به شماره 2800 بسیار مهم است. این الزامات عبارتند از:

اتصال بلوک‌های هبلکس به ستون یا دیوار باید با استفاده از بست‌های فلزی به شکل L انجام شود. این اتصال به گونه‌ای است  از یک طرف به سازه جوش داده و با پرچ می‌شود و از طرف دیگر آن را با دو یا چند میخ فولادی به بلوک متصل می‌کنند.

در هر 75 سانتی متر از دیوار باید از بست فلزی استفاده شود.

بست مکانیکی با استفاده از میخ‌های فولادی با طول مناسب با بلوک‌ها درگیر شود.

بهتر است این بست، جهت اتصال دیوار جدید با دیواری از جنس دیگر یا مشابه هم نیز مورد استفاده قرار گیرد.

اتصال افقی و عمودی بلوک‌های هبلکس به یکدیگر با استفاده از ورق‌های گالوانیزه به نام میخ پلاک صورت می‌گیرد؛ به این صورت که با استفاده از چکش، یک قطعه میخ پلاک در محل درز عمودی هر دو بلوک و در داخل آنها کوبیده شود تا بلوک‌ها به هم کلاف شوند و شیوه صحیح کلاف‌شدگی فاق و زبانه صورت پذیرد.

پس از اجرای هر 2 یا 3 رج  یا50 تا 75 سانتی‌متر از میخ پلاک استفاده شود تا استحکام دیوار به میزان کافی باشد.

سخن آخر

در این مطلب اطلاعاتی را در مورد ابزار و اتصالات هبلکس و اجرای این نوع بلوک به شما گفتیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید و سوالات خود را در زمینه بلوک‌های سبک بپرسید.

ارتباط با ما