اهمیت استانداردسازی ساختمان

[av_heading heading=’اهمیت استانداردسازی ساختمان’ tag=’h3′ link_apply=” link=’manually,http://’ link_target=” style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” padding=’10’ color=” custom_font=” custom_class=” admin_preview_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=”][/av_heading]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k31bjb7w’ admin_preview_bg=”]
این روزها صنعت ساختمان از صنایع بسیار مهم و اصلی شهرسازی محسوب می‌شود. در کشور ما ، این اهمیت در هزینه‌های بالای ساخت و ساز مدرن و استاندارد نمایانگر است. به صورتی که میانگین 30% درآمد سرانه‌ی ملی سالیانه به این صنعت تخصیص میابد. در صورتی‌که استاندارهای لازم برای تولید ساختمان‌ها رعایت نشود آسیب جدی به اقتصاد کشور وارد خواهد شد. این استانداردسازی در حیطه‌های مختلف ساختمان‌سازی مورد توجه قرار می‌گیرد. از همان ابتدای کار که طراحی نقشه است تا عایق‌سازی و محافظت از ساختمان و … . در حال حاضر به طور متوسط 10% درآمد سالانه‌ی هر ایرانی صرف بازسازی و جبران نقص‌هایی می‌گردد که در نتیجه‌ی عدم رعایت استانداردهای اساسی و حفظ کیفیت هنگام اجرای ساختمان‌ها ایجاد شده است. این هزینه‌ها در مقیاس کلی به صنعت و اقتصاد لطمه می‌زند.

مقیاس استانداردسازی

استانداردسازی ساختمان در دو مقیاس “ساختمان” و “شهرسازی” مورد توجه قرار می‌گیرد. در مقیاس ساختمان، این مهم شامل افزایش کیفیت مصالح، اهمیت نظارت مستمر مهندسین و وجود شناسنامه‌ی فنی ملک و بیمه‌ی تضمین کیفیت ساختمان هنگام تحویل است. همچنین اصولی نیز وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، برای مثال می‌توان به سرعت و صرفه‌ی اقتصادی و ایمنی کار ساخت و ساز، حفاظت از محیط زیست و رعایت اصول زیبایی شناسی اشاره کرد.

برای تولید یک نقشه‌ی استاندارد باید به زمین (متراژ، شمالی یا جنوبی بودن، لزوم وجود حیاط، …. ) دقت نمود. همچین تعداد طبقات مطلوب، محل احداث پله و آسانسور، محل آشپزخانه، اتاق‌های خواب، هال و پذیرایی و … مورد توجه است. در ادامه ، استفاده از مصالح باکیفیت ، بلوک‌های استاندارد (از جهت عایق بودن، وزن مخصوص، مقاومت و اندازه) ، نظارت مستمر و مناسب کارفرمایان و مهندسین حائز اهمیت است.

در مجموع باید توجه داشت که هزینه‌هایی که صرف استانداردسازی یک ساختمان می‌شوند می‌توانند عمر آن را تا سالها افزایش داده ، مقاومت بیشتری به آن ببخشند؛ همچنین از هزینه‌های بعدی به میزان قابل توجهی بکاهند.
[/av_textblock]

ارتباط با ما