اکلیل سرنج چیست؟

[av_heading heading=’اکلیل سرنج چیست؟’ tag=’h3′ link_apply=” link=’manually,http://’ link_target=” style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” padding=’10’ color=” custom_font=” custom_class=” admin_preview_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=”][/av_heading]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k1qgbx17′ admin_preview_bg=”]

مگر می‌شود در ایران زندگی کنید و با آتش‌بازی‌های چهارشنبه‌سوری آشنا نباشید؟ مگر می‌شود در جشن‌های ایرانی و چهارشنبه‌سوری شرکت کرده باشید و نام اکلیل سرنج به گوشتان نخورده باشد؟ اگر مایل هستید بدانید اکلیل سرنج چیست؟ متاسقانه با جستجو در بین سایت‌های فارسی چیز زیادی از مشخصات این ماده عایدتان نخواهد شد. ما در این مقاله شما را با اکلیل ، سرنج، روش تهیه‌ی اکلیل‌سرنج ، کاربردهای آن‌ها و باید و نبایدهایشان آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

اکلیل سرنج چگونه به دست می‌آید؟ برای پاسخ به این پرسش ابتدا باید اکلیل و سرنج را معرفی کنیم.

سرنج چیست؟

تترااکسید سرب (ترکیبی ش

اکلیل سرنج
سرنج

یمیایی از اکسیژن و سرب . red lead) با فرمول شیمیایی Pb3O4 و جرم مولی g/mol  675.6 است که بلورهایی با رنگ قرمز و نارنجی دارد. این ماده در چهارشنبه‌سوری به منظور تولید نارنجک‌های دستی با مواد دیگری ترکیب می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیار سرطان‌زا، سمی و اکسیدکننده قوی است. از کاربردهای دیگر آن در صنعت ساخت سرامیک و سفال است. پیشتر نیز به عنوان رنگ در هنر و نقاشی مورد استفاده قرار می‌گرفت اما مدت‌هاست که به دلیل مضرات آن ، استفاده‌اش را محدود کرده‌اند. برای تولید این ماده، اکسید سرب را با اکسیژن هوا در دمای بیش از C°400 ترکیب می‌کنند . (6 PbO + O2 → 2 Pb3O4)

همچنین از آن برای بهبوددهنده‌ی خواص کشسانی لعاب استفاده می‌شود ، این ماده اکسیدکننده‌ای قوی است.

اکلیل چیست؟ اکلیل آلومینیوم به چه ماده‌ای می‌گویند؟

اکلیل به گروهی از تکه‌های کوچک  و ریز و براق از مواد (اغلب سنگها ، شیشه‌، پلاستیک و…) گفته می‌شود. برای ساخت اکلیل‌سرنج از اکلیل آلومینیوم یا اکلیل منیزیم استفاده می‌کنند. آلومینیوم پودری نقره‌ای رنگ و براق دارد. اکلیل منیزیم به نارنجک‌های چهارشنبه‌سوری صدایی مهیب و ترسناک می‌دهد.

اکلیل سرنج چیست؟

برای تولید اکلیل‌سرنج ، تترااکسیدسرب (سرنج) را در مجاورت اکلیل یا پودر منیزیم و یا پودر آلومینیوم قرار می‌دهند. این دو ماده با یکدیگر وارد واکنشی گرماده و انفجاری می‌شوند.

( Al + Pb3O4 → Al2O3 + Pb )

در صورت عدم رعایت شرایط لازم ، حتی میزان کمی از این دو ماده در کنار هم ، خطرناک است و موجب انفجار و آتش‌سوزی خواهد شد.

چرا استفاده از اکلیل و سرنج پیشنهاد نمی‌شود؟

آنچه از واکنش این دو ماده باقی می‌ماند سرب است که چنانچه می‌دانید ماده‌ای بسیار خطرناک و سمی است؛ سرب به قدری خطرناک و مضر است که استفاده از آن در صنعت رنگسازی نیسز ممنوع شده است اما در روزهای آخر سال مقادیر بسیار زیادی از آن را به واسطه‌ی وسایل متحرقه ، استشمام می‌کنیم.

Save

[/av_textblock]

[av_comments_list av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av_uid=’av-2yuph6′]

ارتباط با ما