بلوک‌عایق چیست ؟

[av_heading heading=’بلوک‌عایق چیست ؟’ tag=’h3′ link_apply=” link=’manually,http://’ link_target=” style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” padding=’10’ color=” custom_font=” custom_class=” admin_preview_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=”][/av_heading]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k5xul6rs’ admin_preview_bg=”]

آنچه در این مقاله می خوانیم به بررسی، هدر رفت انرژی، مزایا و معایب و اجرا و می‌پردازد و به طور کلی پاسخ به این سوال که بلوک‌عایق چیست ؟

هدررفت انرژی

امروزه با وجود بالا بودن هزینه های انرژی و سوخت های فسیلی والبته منابع رو به پایان آنها، سازندگان مجبور به استفاده از مصالحی برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی ها شده اند.

با وجود استاندارد هایی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در ساختمان ها، نظیر مبحث 19 در مقررات ملی ساختمانی، سازندگان ملزم به استفاده از بلوک‌عایق در ساختمان‌سازی هستند.

مبحث 19 مقرارت,سازندگان را موظف به انتخاب مصالحی می کند، که باعث صرفه جویی انرژی در ساختمان شود. امروزه برای رعایت بحث صرفه جویی انرژی در ساختمان ها از انواع بلوک‌عایق حرارتی و صوتی و برودتی استفاده می شود که در ادامه به بررسی این نوع از بلوک سبک می پردازیم.

بلوک aac چیست؟

بلوک‌عایق چیست ؟

با پیشرفت روز افزون ساخت و ساز در شهرهای مختلف و نا کارآمد بودن مصالح قدیمی در حفظ انرژی و ایجاد وزن مرده درساختمان ها,سازندگان به مصالح جدید نظیر بلوک‌عایق رو آورده اند.

بلوک عایق, همان طور که از اسمش پیداست، افزون بر چینه دیوار, نقش عایق را نیز در ساختمان سازی ایفا می کند.

بلوک‌عایق, با خاصیت عایق حرارتی و برودتی خود، امروزه در حفظ انرژی ساختمان نقش بسزایی دارد.

علاوه بر این بلوک سبک ,عایق صوتی است. استفاده از بلوک عایق در دیوارهای جدا کننده‌ی واحد های ساختمانی بسیار کار آمد عمل می‌کند و به واسطه‌ی حباب های فروان هوا در فوم موجود در این بلوک میزان عبور صدا را کاهش می‌دهد.

بلوک سیپورکس

بلوک فوم‌دار چیست و چگونه یک بلوک سیمانی بلوک‌عایق می شود ؟

بلوک های عایق حرارتی را بلوک سیمانی فوم دار نیز می گویند.

بلوک‌عایق بلوکی متخلخل است که از سبک دانه ها و سیمان تشکیل می شود. وجود حباب های گازی و حباب هوای فراوان و متراکم در این نوع بلوک , موجب شده است که یکی از مصالح عایق حرارتی ,صوتی و برودتی محبوب در ساخت و ساز باشد.

 در بیشتر این بلوک ها از فوم های هوادار و سبک دانه ها استفاده می شود. این استفاده، منجر به کاهش وزن مرده ساختمان ,مصرف ملات کمتر و کاهش سایر هزینه‌ها برای نصب عایق های مختلف در دیوار می شود.

اجرای بلوک عایق

اجرای بلوک‌عایق در دیوارهای جانبی و جدا کننده، به دلیل وجود آهک و چسبندگی بالای آن, به ملات کمتری نسبت به سایر مصالح مشابه نیاز دارد.

تفاوت عمده این بلوک با آجر در این است که می توان آجر را به صورت خام استفاده نمود، اما در برخی موارد بلوک‌عایق را ابتدا باید کاملا خیس نموئ ، با این روش بعد از خشک شدن این بلوک خاصیت عایق برودتی را حفظ می نماید.

بلوک‌عایق در اکثریت موارد قابل برش است. به طوری که با یک اره معمولی یا شیارزن های متفاوت می توان  برای نصب تاسیسات آب برق و گاز و….روی آن اقدام کرد.

ملات به کار رفته در چینش بلوک‌عایق عموما ملات پودری ساده می باشد. همچنین در برخی از این بلوک ها وجود کام و زبانه باعث استحکام در چیدمان آن برای می شود.

مزایا و معایب بلوک عایق چیست ؟

از مزایای بلوک‌عایق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عایق حرارتی ,صوتی و برودتی
  • مقاوم در برابر زلزله و آتش سوزی
  • قابل برش بودن وانواع مختلف آن
  • دور ریز بسیار ناچیز در مقابل باقی مصالح مشابه
  • استفاده از ملات کمتر و سبک تر
  • کاهش وزن مرده ساختمان که باعث عدم تخریب در زلزله می شود
  • افزایش سرعت نصب چند برابری در اجرای آن

اما شاید از معایب مهم این نوع از بلوک های سبک و بلوک‌عایق این باشد که ,بلوک عایق مناسب اجرا در دیوارهای حامل نیست.

انواع بلوک عایق

با وجود محبوبت زیاد بلوک‌عایق در ساخت و ساز، به موجب کاهش هزینهها و افزایش سرعت اجرا و دستمزد کمتر کارگر,انواع مختلف با نام های گوناگون از این بلوک سبک در بازار مصالح ساختمانی یافت می شودکه در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

-بلوک سیپورکس یا بلوک AAC

-بلوک پرلکسCLC

-بلوک سیمانی لیکا (بخوانید : تفاوت لیکا و سیپورکس)

-بلوک هبلکس (بخوانید : تفاوت هبلکس و سیپورکس)

-بلوک سبک اتوکلاو نشده NAAC

شکل و ابعاد

همان طور که گفته شد بلوک‌عایق در شکل و ابعاد مختلفی عرضه می شود.

اما در اکثر موارد میزان ضخامت قابل توجه این بلوک ها که بلوک‌عایق حرارتی هستند, بین 15 تا 20 سانتی متر یا بیشتر می باشد.در حال حاضر بیشتر شرکت ها اندازه های مختلف را به نوع سفارشی که از سازنده دریافت می کنند,به آنها ارائه می دهند.

[/av_textblock]

ارتباط با ما