بلوک سبک | بلوک سبک ساختمانی سیپورکس

[av_heading heading=’بلوک سبک’ tag=’h1′ link_apply=” link=’manually,http://’ link_target=” style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” margin_sync=’true’ padding=’10’ color=” custom_font=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k9l0mwio’ admin_preview_bg=”][/av_heading]

[av_heading heading=’بلوک سبک’ tag=’h2′ link_apply=” link=’manually,http://’ link_target=” style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” margin_sync=’true’ padding=’10’ color=” custom_font=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k9l0mwio’ admin_preview_bg=”][/av_heading]

[av_textblock size=’18’ font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k53vxbop’ admin_preview_bg=”]

بلوک سبک

بلوک‌های ساختمان‌سازی انواع مختلف و متفاوتی دارند؛ آن‌قدر متنوع که دستیابی به جمع‌بندی کلی و کامل در مورد آنها ، تقریبا ممکن نیست. بلوک سبک تنها یک نوع از این بلوک‌هاست.

اگر به دنبال یک مقایسه‌ی کامل و مختصر ، به این صفحه رسیده‌اید؛ حتما می‌دانید که تقریبا هیچ توضیح و مقایسه‌ی روشن و منسجمی در این خصوص در سایر صفحات ارائه داده نشده است! نگران نباشید! درست آمده‌اید! ما در اینجا تمامی آنچه نیاز است در مورد بلوک‌ها بدانید را جمع‌آوری کرده‌ایم و در اختیار شما قرار داده ایم. با ما همراه باشید.

انواع بلوک‌ سبک ساختمانی

بلوک‌های ساختمانی در سه نوع بلوک سنگین، بلوک سبک و بلوک نیمه‌سبک وجود دارند؛ بلوک‌های سبک سیمانی که پایه‌ی آنها سیمان است خود در انوع مختلفی تولید شده‌اند.

بلوک سبک لیکا و پوکه معدنی

برای سبک ساختن بلوک‌ها در ابتدا افزودنی‌هایی در مراحل تهیه به آن اضافه نمودند، این افزودنی‌ها در دو نوع معدنی و صنعتی مورد استفاده قرار گرفتند. افزودنی‌های معدنی مانند پوکه‌های معدنی که بلوک حاصل از آن به بلوک‌های پوکه معدنی مرسوم است و بلوک‌های لیکا که حاصل افزودنی‌های صنعتی هستند . بلوک‌ سبک خود در دو نوع توپر و توخالی موجود است.

بلوک سبک سیپورکس

بلوک‌ سبک گازی ، نوع دیگری از بلوک‌های سبک هستند که در دو نوع AAC و NAAC تولید می‌شوند. رمز سبکی این بلوک‌ها اینست که در هنگام تولید ، واکنش‌های شیمیایی در ساخت این بلوک‌ها صورت می‌گیرد که به تولید حباب‌های هوا منجر می‌شود و پس از پایان فرایند تولید، این حباب‌ها سبکی قابل توجهی برای بلوک به ارمغان می‌آورند.

تفاوت بلوک‌های AAC و NAAC در اتوکلاو شدن آنهاست. اتوکلاو  فرایندی است که طی آن بلوک در دستگاهی با دما وفشار نامتدوال قرار می‌گیرد و واکنش‌های مربوطه در چنین شرایط استانداردی اتفاق می‌افتد. بلوک‌های NAAC اتوکلاو نشده‌اند به همین جهت میزان مقاومت آنها به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

فوم بتن

CLC یا فوم بتن نوع دیگری از بلوک‌های سبک گازی است که از دوغاب ماسه‌بادی و در دو نوع پلی‌استایرنی و بدون پلی‌استایرن تولید می‌شود. این نوع از بلوک که نام دیگر آن پرلکس است دارای فاق و زبانه‌ی چفت‌شونده است. این بلوک‌ها عایق مناسب صوت و حرارت هستند اما مقاومت آنها کم است.

بلوک نیمه‌سبک و سنگین

بلوک‌های نیمه‌سبک انواعی از بلوک‌ها هستند که چگالی آنها بین 1700 تا 2000 کیلوگرم بر متر مکعب است و عمدتا در دسته‌بندی بلوک‌های سبک آورده می‌شوند. بلوک‌های سنگین نیز همان بلوک‌های سیمانی سنتی هستند که با پرکننده‌های شن و ماسه اجرا می‌شوند و استقامت بالایی دارند. وزن آنها بسیار زیاد است و بار مرده‌ی ساختمان را افزایش می‌دهند.

مزایای بلوک سبک سیپورکس

بلوک سبک سیپورکس را می‌توان یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی در دنیا دانست چرا که مزایای آن می‌تواند هر ساختمان‌سازی را برای به کار بردن این نوع بلوک قانع کند. در اینجا مهم ترین مزایای  بلوک سبک سیپورکس را برای‌تان بیان می‌کنیم تا بیشتر با ویژگی‌های این بلوک پرطرفدار و مرغوب آشنا شوید:

عایق حرارتی: این نوع بلوک یک عایق حرارتی عالی محسوب می شود و استفاده از آن تاثیر بسیار چشمگیری در کاهش مصرف انرژی را به دنبال خواهد داشت. بنابراین برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و در جهت رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، توصیه می‌شود از بلوک سیپورکس استفاده کنید.

کاهش وزن ساختمان:

بلوک سبک سیپورکس وزن بسیار پایینی دارد و میزان مصرف آهن‌آلات ، میلگرد و بتون در ساخت و ساز را نیز به کمترین حد ممکن می‌رساند. حذف گچ و خاک و ملات ماسه و سیمان در این بلوک‌ها، موجب شده تا بار مرده‌ ساختمان کاهش یابد. بنابراین مشخص است که استفاده از آن باعث کاهش وزن کلی ساختمان خواهد شد.

افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله:

سبکی مصالح موجب افزایش مقاومت مصالح می‌شود؛ بنابراین با استفاده از این بلوک سبک سیپورکس، می‌توانید مقاومت ساختمان را در برابر زلزله افزایش دهید.

کاهش هزینه‌ها و مدت زمان اجرای کار: در نگاه اول شاید تهیه بلوک سبک سیپورکس هزینه بیشتری نسبت به دیگر مصالح به دنبال داشته باشد اما باید نکاتی را در مورد این بلوک به شما بگوییم. این نوع بلوک به راحتی نصب می‌شود و زمان و نیروی کار کمتری برای استفاده از آن در ساخت و ساز نیاز است. از سوی دیگر بلوک سبک سیپورکس به راحتی قابل برش است و  توپر بودن و خراش پذیری آن سهولت در نصب در و پنجره و عملیات برق کشی و سیم کشی ساختمان را به دنبال دارد. در نتیجه همه این موارد، دستمزد کارگران کاهش می‌یابد و در مدت زمان کمتری کارهای اجرایی به اتمام می‌رسد.

بلوک پرین

تاییدیه‌ مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی و نتیجه‌ آزمون آزمایشگاه آکوستیک و عایق حکایت از این دارند که استفاده از بلوک‌های سبک سیپورکس موجب کاهش چشمگیری در هزینه تاسیسات نیز می‌شوند. وجود تعداد بسیار زیاد حباب‌های هوای ریز محبوس در سیپورکس، کاهش مصرف انرژی را به دنبال دارد و می‌تواند از هزینه‌های جاری بخش تاسیسات بکاهد.

از سوی دیگر استفاده از بلوک سبک سیپورکس، کاهش هزینه‌های جابه‌جایی و حمل و نقل را هم در پی خواهد داشت چرا که این نوع بلوک‌ها با شکل هندسی منظم و با وزن پایین تولید می‌شوند؛ بنابراین در هر مرتبه حمل و نقل، حجم بیشتر و وزن کمتری نسبت به مصالح مشابه بارگیری می‌شود. با کاهش دفعات بارگیری هزینه حمل و نقل کاهش زیادی خواهد داشت.

مقاومت در برابر جذب آب و رطوبت: به دلیل اینکه بلوک سبک سیپورکس بسیار متخلخل است و منافذ زیادی دارد، شکاف‌های ریز و درزها به حداقل ممکن می‌رسند و همین مساله موجب مقاومت بلوک سیپورکس در برابر نفوذ باران و رطوبت می‌شود.

عایق صدا:

سروصدای شهر مانند عبور وسایل نقلیه و عبور و مرور در خیابان، آرامش محیط داخلی ساختمان‌ها را بر هم می‌زند اما استفاده از بلوک سیپورکس به شما این اطمینان را می‌دهد که این آرامش هیچ وقت به هم نمی‌خورد. ساختار مولکولی و نحوه پخش حباب‌های هوا باعث شده تا سیپورکس یکی از مصالح خوب ساختمان برای عایق سازی در برابر صدا باشد. این بلوک‌ها مانند یک عایق صدا عمل می‌کنند و محیطی آرام را در داخل ساختمان به وجود می‌آورند.

مقاومت در برابر آتش:

در ساخت بلوک‌های  سیپورکس از سیلیس استفاده می‌شود که دمای ذوب بسیار بالایی دارد. به کار بردن این ماده باعث شده تا محصول به دست آمده حرارت را به کندی انتقال دهد و به نوعی نسوز باشد و مقاومت خوبی در برابر آتش از خود نشان دهد.

نفودناپذیر در برابر حشرات موذی:

نکته جالبی که در مورد این نوع بلوک‌ها وجود دارد این است که ترکیبات به کار رفته در آنها حشرات موذی مانند موریانه‌ها را دور نگه می‌دارد. بنابراین بلوک‌های سبک سیپورکس سدی در برابر حشرات موذی به حساب می‌آیند و خیال‌تان را از این جهت راحت می‌کنند.

ماندگاری:

بلوک‌های سیپورک فاسد نمی‌شوند چرا که  بر پایه مواد غیرآلی هستند و امکان رشد کپک و یا میکروارگانیزم‌های دیگر در بافت آن وجود ندارد.

سازگاری با محیط زیست :

بر اساس بررسی‌های انجام شده، بلوک سیپورکس علاوه بر صرفه اقتصادی، آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند و به دلیل عدم تولید زباله و مواد آلاینده و عدم استفاده از سوخت فسیلی در فرآیند تولید، ضرری برای محیط زیست ندارد. از این رو بلوک‌های سیپورکس را دوستدار محیط زیست و مصالحی پایدار می‌دانند.

بلوک سبک سیپورکس | بهترین انتخاب

بهترین انتخاب مصالح برای شما، مصالحی است که  هم نیازهای شما را برطرف کند و هم صرفه‌جویی اقتصادی را به همراه آورد و مزایایی غیر قابل چشم‌پوشی داشته باشد. سیپورکس همان بهترین انتخاب است چرا که باعث صرفه‌جویی در بسیاری از هزینه‌های جانبی می‌شود و استفاده از آن کیفیت ساختمان را تا حد بسیار زیادی بالا می‌برد.
[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k53w2cvz’ admin_preview_bg=”]

نوع نام نام اختصاری- متداول علت سبکی جنس چگالی
Kg/m3
مزایا معایب
بلوک سنگین بلوک سیمانی و دیگر بلوک‌های سنگین سیمان ، ماسه ، آب و …. بیش از 2000 استحکام بالا سنگین – نیازمند عایق‌سازی مجدد
بلوک نیمه‌سبک انواع بلوک‌های نیمه‌سبک مانند بلوک سیمانی ایجاد حفره در بلوک سیمانی معمولی وتبدیل به بلوک نیمه‌سبک سیمان ، ماسه ، آب و …. بین 1700 تا 2000 استحکام نسبتا بالا سنگین – نیازمند عایق‌سازی مجدد
بلوک سبک سفالی ایجاد فضای خالی در بلوک سفالی خاک رس ، آهک و… کمتر از 1700 ضدحریق – مقاومت بالا افزایش بار مرده – زمان زیاد
گازی AAC

سیپورکس

واکنش‌های حباب‌دار شدن سیلیس سیمان آهک آلومینیوم 400 تا 800 ضدحریق عایق، سریع،دقیق غیرقابل استفاده در دیوار باربر (مانند سایر بلوکهای سبک)
 NAAC  واکنش‌های حباب‌دار شدن سیلیس سیمان آهک آلومینیوم 400 تا 800 استحکام ناکافی به دلیل اتوکلاونشدن
پوکه معدنی قروه – تبریز – … افزودن سنگدانه سبک معدنی پوکه استخراجی از معادن قیمت پایین مقاومت حرارتی و صوتی پایین
پوکه صنعتی لیکا
توخالی یا توپر
افزودن سنگدانه سبک صنعتی سبکدانه‌ی رس 750 تا 950 ضد حریق عایق قوی نیست
شکننده است
فوم بتن

CLC

پرلکس

پلی‌استایرنی کف‌سازی سبک‌دانه‌هایی بجز پلی‌استایرن سیمان، پوزولان، دانه های EPS، ماسه سیلیسی 700 سبک

استفاده آسان

تولید گاز سمی حین احتراق
استحکام کم
بدون پلی‌استایرن کف‌سازی سبک‌دانه‌هایی بجز پلی‌استایرن سیمان، پوزولان، سبک‌دانه، ماسه سیلیسی کمتر از 700 بسیار سبک تولید گاز سمی حین احتراق
استحکام بسیارکم


[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k9l0xkrp’ admin_preview_bg=”]

بلوک سبک 

شما در گوگل سرچ کرده اید : بلوک سبک چیست ؟ بلوک سبک به چه دردی میخورد ؟ بلوک سبک در ساختمان سازی ؛ بلوک سبک aac بلوک سبک سیپورکس ؛ بلوک سبک را در چه سازه هایی استفاده می کنند ؟ بلوک سبک را توضیح دهید

بلوک سبک از بلوک های سبک ترین بلوک های سازه های ساختمانی که بلوک سبک است و در بلوک سبک است
[/av_textblock]

ارتباط با ما