بلوک سیپورکس

[av_heading heading=’بلوک سیپورکس چیست؟’ tag=’h3′ link_apply=” link=’manually,http://’ link_target=” style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” padding=’10’ color=” custom_font=” custom_class=” admin_preview_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=”][/av_heading]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k5gik48v’ admin_preview_bg=”]

بلوک سیپورکس چیست؟

برای معرفی بلوک سیپورکس لازم است ابتدا مفاهیم دیگری را تعریف کنیم. بلوک سبک به طور کلی به بلوکی گفته می‌شود که با شیوه‌ای خاص نسبت جرم به حجم یا چگالی آن کاهش یافته باشد. روش اول  برای سبک ساختن بلوک‌ها، افزودن سبک‌دانه به آنهاست. به این بلوک‌ها LAC می‌گوییم. در روش دوم ، بلوک با انجام واکنش شیمیایی و یا تولید کف به چگالی پایین‌تری دست می‌یابد. این بلوک به CLC معروف است. بلوک AAC نوعی از همین بلوک‌هاست . (AAC = Autoclaved Aerated Concrete) سیپورکس یک نام و برند تجاری برای بلوک سبک AAC است. (Siporex = Silic Pore Expasion) این بلوک‌ها متخلخل هستند و در دستگاه‌های اتوکلاو عمل‌آوری می‌شوند.

مشخصات بلوک سیپورکس

نحوه‌ی ساخت سیپورکس به این شکل است که ابتدا سیلیس و آب را در دوغاب­‌های بزرگ مخلوط می‌کنند. ساختاری گِل‌مانند تولید می‌شود. سپس آهک و سیمان خشک را به آن می­‌افزایند. غلظت ماده­‌ی حاصله باید مناسب باشد؛ نه خیلی خشک و نه رقیق. سپس در مرحله­‌ی قالب­‌گیری قالب­‌ها را تا نیمه از ماده، پر، و هوادهی می­‌کنند. در این قسمت فعل و انفعالات شیمیاییِ به­‌وجود­آمده به تولید حباب­‌های هوا، درون ترکیب می­‌انجامد. در این مرحله لازم است با استفاده از تجهیزات و مراقبت‌های تخصصی ، از صعود حباب‌ها به سطح مایع جلوگیری شود. این فرآیند در دمای C°70  رخ می­‌دهد.

مزایای بلوک سبک سیپورکس

این بلوک‌ها عایق مناسبی برای رطوبت، گرما و سرما و صدا هستند. همچنین در برابر آتش‌سوزی و حریق مقاومند. ویژگی مثبت دیگرشان ، مقاومت در برابر زلزله است. بلوک سیمانی سیپورکس برای اجرا نیاز به نیروی کار ماهر ندارد و کار با آن بسیار ساده است. مدت زمان مورد نیاز برای ساخت یک دیوار با مصالح ساختمانی سیپورکس بسیار کمتر از مصالح مشابه آن است.

تفاوت سیپورکس با هبلکس

تنها اختلاف سیپورکس با هبلکس نام تجاری آنهاست. سیپورکس یا هبلکس هر دو از مواد مشابه ساخته می‌شوند.

قیمت سیپورکس

اگر قصد خرید سیپورکس را دارید باید بدانید اگرچه بلوک سیمانی سیپورکس قیمت بیشتری از سایر مصالح دارد اما استفاده از آن در ساخت و ساز، در برآیند هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند.

[/av_textblock]

ارتباط با ما