بلوک AAC چیست ؟

[av_heading heading=’بلوک AAC چیست ؟’ tag=’h2′ link_apply=” link=’manually,http://’ link_target=” style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” margin_sync=’true’ padding=’10’ color=” custom_font=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k8viyufr’ admin_preview_bg=”][/av_heading]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k64p0p6a’ admin_preview_bg=”]

بلوک ACC

آنچه در این مقاله می‌خوانیم معرفی و توضیحی درباره بلوک سبک اتوکلاوشده است که به بررسی تاریخچه , مواد اولیه ,مراحل و روش تولید, نوع اجرا ,مزایا و معایب و نکاتی درباره بلوک AAC  می‌پردازد، همچنین پاسخ خواهیم داد که به طور کلی بلوک aac چیست ؟

مروری بر تاریخچه بلوک AAC

همه چیز از کمبود چوب برای ساخت و ساز در سوئد شروع می شود جایی که در سال 1920 مهندسین با بحران کمبود چوب و از بین رفتن جنگل ها مواجه شدند و باید فکری به حال مصالح جایگزین می کردند.

در سال 1924 دکتر اکسل اریکسون، آرشیتکت سوئدی موفق به ابداع بلوک AAC  شد.اختراعی که باعث جایگزینی این بلوک سبک بجای آجر و آجرسفالی گردید.

بتن هوادار اتوکلاو Autoclaved Aerated Concrete – AAC که در اروپا به این اسم (AAC) نام گذاری شده ,همان بتن گازی سبک یا متخلخل می باشد.

در حدود 1943 میلادی آلمانی ها هم از این روش در ساخت و ساز استفاده کردند و بعد ها انگلستان با جایگزینی خاکستر بجای سیلیس از این تکنولوژی و بلوک AAC بهره برد.

در اروپا و آمریکا بلوک سبک, با نام های تجاری نظیر YTONG  یا HEBEL  یا SIPOREX عرضه می گردد که در سوئد با نام تجاریSIPOREX درسال1939عرضه شد1. امروزه این بلوک به هبلکس یا سیپورکس یا آران لکس معروف است که با وجود تقریبا 450 تولید کننده در 41 کشور جهان عرضه می شود.

مواد اولیه بلوک AAC

مواد تشکیل دهنده و اولیه بلوک اتوکلاوی عبارتند از ماسه , آهک ,آب و سیلیس  و مقداری پودر آلومینیوم.ترکیباتی قابل باز یافت و برگردان به چرخه ی طبیعت می باشند.

سیلیس جزو مهمترین مواد اولیه بلوک AAC است و از معادن به صورت پخته شده به کارخانه انتقال می یابد.

مراحل و روش تولید بلوک AAC چیست ؟

نوع ساخت بلوک اتوکلاوی به روش اختلاط و پخت مواد اولیه است. عمل آوری بلوک سبک ,در حرارت و فشار زیاد انجام می شود و این بلوک یک محصول بتنی  متخلخل با مقاومت بالا است.

وجود حباب های  گاز در بلوک AAC  این بلوک را به عایق خوب حرارتی نیز تبدیل کرده است.

سیلیس و آب به صورت دوغ آب و همچنین آهک پخته شده و سیمان با یکدیگر مخلوط شده و سپس طی مدت زمان مشخصی قالب ریزیی  می شوند.بلوکAAC  با مقداری پودر آلومینیوم در 200 درجه سانتی گراد پخت می شود.

عموما در هر کار خانه,سه سیلوی نگهداری آهک, سیمان و سیلیس وجود دارد که طی زمان مشخصی وارد چرخه ی تولید می شوند.آب و سیلیس به صورت گل یا دوغ آب و مواد مصرفی نظیر سیمان و آهک به صورت خشک مخلوط می شوند.در کل دو نوع آسیاب مواد تر و مواد خشک در کارخانه های تولید بلوک AAC  وجود دارد.

مراحل اولیه

پیش از قالب ریزی مواد اولیه, باید مواد به دقت توزین شوند وسپس در میکسر های مخصوص با مدت زمان مشخص مخلوط شوند و بعد قالب ریزی صورت گیرد. قالب های اولیه بلوک AAC هر کدام تقریبا 3 متر مکعب فضا دارند.بعد از عملیات ها و واکنش های شیمیایی که در زمانی حدود 3.5 ساعت صورت می گیرد,قالب های تولیدی به خط ریخته گری انتقال داده می شودند.

حالا قالب را با مازوت اندود می کنند تا در مرحله ریخته گری چسبندگی آن پایین بیاید.به علت تغییراتی که ممکن است در مواد اولیه صورت گیرد,قبل از هر گونه عملیات برش باید در آزمایشگاه مورد بررسی و کنترل قرار بگیرد.بعد از این کار بلوک AAC باید مورد آزمایش شیمیایی و کنترل کیفیی نیز قرار بگیرد.

حالا بعد از برش های سطحی و برش های عرضی و طولی و صاف شدن سطح بلوک سبک,در مرحله بعد قالب ها وارد اتوکلاو می شوند تا در حرارت 200 درجه سانتی گراد با فشار 12 اتمسفر پخته شوند.

مزایا و معایب بلوک AAC چیست ؟

از مزایای قابل اهمیت بلوک سبک اتوکلاو میتوان به سرعت اجرای 3 برابری بلوکAAC نسبت به مصالح مشابه آن

عایق حرارتی ,عایق صدا , عایق برودت اشاره کرد. همچنین:

وزن سبک بلوک AAC

استحکام بالای بلوک سبک در برابر زلزله و آتش سوزی.

قابل بازیافت و برگردان آن به چرخه طبیعت

سهولت در برش آن برای اجرا و حتی اجرای تاسیسات روی بلوکAAC

اما با وجود همه این موارد  از معایب بلوک AAC تنها می شود به این اشاره کرد که این بلوک سبک را نمی توان برای دیوار های باربر یا به اصطلاح دیوار حمال استفاده کرد مگر آن که ضخامت دیوار را افزایش داد که این کار خیلی مقرون به صرفه نمی باشد.

بیشتر از بلوکAAC بدانیم

نکاتی درباره تولید بلوک اتوکلاو

در تولید بلوکAAC,شن کوارتز ,آهک با سیمان به مثابه عامل پیوند کننده پودر آلومینیوم به نسبت تقریبا 3 درصد و آب, زمانی که مخلوط می شود با واکنش شیمیایی متعدد باعث وزن سبک و خاصیت عایق حرارتی آن می شود.

پودر آلومینیوم با هیدروکسید کلسیم واکنش داده و هیدروژن تولید می کند.گاز هیدروژن مخلوط خام را تا تقریبا دو برابرحجم فوم می نماید که در پایان پروسس فرمینگ هیدروژن در اتمسفر رها شده  و توسط هوا جایگزین می شوند.پس از خروج از قالب ها بلوکAAC, زمانی که فوم ها از مواد جدا می شوند,محصول جامد است اما همچنان نرم می ماند, پس باید مدت زمان 12 ساعت در اتاق اتوکلاو قرار داده شود.

پروسه سخت شدن بلوک در شرایط فشار بخار تا زمانی که حرارت به 180 درجه سانتی گراد و فشار به 12bar می رسد,دانه های کوارتز با هیدروکسید کلسیم واکنش داده و کلسیم سیلیکو هیدروکسید تولید می شود ,این دقیقا عاملی است که باعث بالا رفتن مقاومت بلوکAAC می شود.

نکاتی دیگر از بلوکAAC

وزن بلوک AAC بین 400 تا 800 کیلو گرم بر متر مربع است

مقاومت فشاری بلوک اتوکلاو بین 20 تا 70 کیلو گرم بر سانتی متر مربع است

بلوک AAC راحت برش می خورد و این باعث می شود تا ضایعات کمتری نسبت به آجر و سفال داشته باشد و به دلیل سبکی می توان از ضایعات آن به صورت پوکه استفاده می شود.

مقاومت حرارتی  بلوک AAC باعث حفظ گرما و یا خنکی ساختمان می شود.

بلوک AAC در ابعادی نظیر ۶۰*۲۵*۱۰ ،۶۰*۲۵*۱۲٫۵ ،۶۰*۲۵*۱۵ ،۶۰*۲۵*۲۰ ،۶۰*۲۵*۲۵، ۶۰*۲۵*۳۰ سانتی‌مترو حتی بنا به نیاز در ابعاد مختلف دیگری عرضه می گردد.

سخن آخر

در پایان باید اشاره کرد که یکی از بزرگترین ارائه دهندگان بلوک AAC  درایران شرکت سازه سبک آرسام می باشد که در جهت ارائه ی این محصول با کیفیت بالا خدمت رسانی می کند.

 

1 http://www.hebel-usa.com/#_sub2103

[/av_textblock]

ارتباط با ما