خمیر آلومینیوم

خمیر آلومینیوم چیست ؟ | بررسی خمیر آلومینیوم لیفینگ و نان لیفینگ

در این مطلب می‌خواهیم در مورد یکی از مواد مورد استفاده در مصالح ساخت و ساز صحبت کنیم و به شما بگوییم خمیر آلومینیوم چیست. پس از نگاهی گذرا به ویژگی‌های این ماده و کاربردهای خمیر آلومینیوم، توضیحاتی در باره خمیر آلومینیوم لیفینگ و خمیر آلومینیوم نان لیفینگ هم ارائه می‌دهیم . با ما همراه باشید و با این ماده پرکاربرد بیشتر آشنا شوید.

خمیر آلومینیوم چیست؟

آنچه به عنوان خمیر آلومینیوم از آن یاد می‌شود در واقع، پیگمنت‌های یا رنگدانه‌های آلومینیومی هستند که به همراه افزودنی‌های متنوع در حلال‌های مختلف  یا آب پخش شده اند. بر اساس نیاز و کاربردهای متنوع، از پیگمنت‌های متنوعی مانند کورن فلیک (Cornflace)، سیلور دالر (Silverdollar) استفاده می‌شود و حلال‌های هیدروکربنی مانند وایت ‌اسپریت به کار می‌رود. در مواردی مانند استفاده از خمیر برای پوشش پایه‌های آبی، از آب به عنوان حلال بهره می‌برند و بر اساس کاربرد محصول، استئاریک اسید یا اسیدهای چرب غیر اشباع مانند اولئیک اسید به آن می‌افزایند.

کاربرد خمیر آلومینیوم

خمیر آلومینیوم کاربردهای زیادی دارد که از میان آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پوشش‌های سقف
  • ایجاد اثر متالیک
  • ایجاد پوشش‌های ضدخوردگی
  • پوشش خودروها
  • قطعات و لوازم جانبی
  • صنعت لوازم آرایشی
  • پوشش لوازم الکتریکی مصرفی
  • پوشش‌های پودری و صنعتی
  • و …

انواع خمیر آلومینیوم | لیفینگ و نان لیفینگ

خمیرهای آلومینیوم بر اساس نحوه‌ آرایش پیگمنت‌های آلومینیوم و مواد افزودنی مورد استفاده در تولید آنها به دو نوع تقسیم می‌شوند:

خمیر آلومینیوم لیفینگ (leafing)

با اضافه کردن ماده افزودنی استئاریک اسید درتهیه خمیر آلومینیوم، پیگمنت‌ها روی سطح فیلم رنگ قرار گرفته و در نتیجه لایه ای از رنگدانه‌ها را تشکیل می‌دهند. محصول به دست آمده از این فرآیند، خمیر آلومینیوم لیفینگ خواهد بود که دارای اثر متالیک روشن است و فاقد اثر متالیک رنگی است. ایجاد پوشش‌های ضد خوردگی و پوشش سقف‌ها پرمصرف ترین موارد خمیر آلومینیوم لیفینگ است. مقاومت سایشی پایین و عدم امکان اعمال لایه‌های رنگی بر روی خمیرهای لیفینگ از معایب آنها به شمار می‌رود.

خمیر آلومینیوم نان لیفینگ (non-leafing)

با افزودن اسیدهای چرب غیر اشباع مانند اولئیک اسید در زمان تولید خمیر آلومینیوم، پیگمنت‌ها به صورت کاملا همگن در فیلم رنگ توزیع شده و در نتیجه محصولی به دست می‌آید که دارای مقاومت بالایی در برابر سایش و اثرات خورنده است. این خمیرها با اضافه کردن برخی پیگمنت‌های شفاف، امکان ایجاد اثر متالیک رنگی را دارا خواهند بود و می‌توان لایه‌های رنگی را روی آنها به کار برد. ایجاد پوشش‌های ضد خوردگی در صنایعی مانند خودروسازی و پوشش قوطی‌های کنسرو از جمله موارد مهم کاربرد خمیرهای آلومینیوم نان لیفینگ هستند.

سخن آخر

به هنگام خرید خمیر آلومینیوم توجه کنید که نباید در خمیر، اثری از ناخالصی مانند گرد و غبار و هر گونه ماده اضافی دیگر وجود داشته  باشد واگر خمیر دارای حلال آب است باید کاملا پایدار به نظر برسد. یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه کنید این است که خمیر آلومینیوم را از فروشندگان و تولیدکنندگان معتبر بخرید تا آنچه به دست‌تان می‌رسد، محصولی باکیفیت باشد و نتیجه نهایی کارتان را خراب نکند.

ارتباط با ما