پودر آلومینیوم

[av_heading heading=’پودر آلومینیوم’ tag=’h3′ link_apply=” link=’manually,http://’ link_target=” style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” padding=’10’ color=” custom_font=” custom_class=” admin_preview_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=”][/av_heading]

[av_two_third first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ row_boxshadow=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ link=” linktarget=” link_hover=” padding=’0px’ highlight=” highlight_size=” border=” border_color=” radius=’0px’ column_boxshadow=” column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=” av_uid=’av-46aq4a’]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k5cdny11′ admin_preview_bg=”]

اگر گذر شما به این مقاله افتاده است احتمالا به شناختن پودر آلومینیوم نیازمند و یا علاقمند بوده‌اید. اینجا سعی داریم شما را با فلز آلومینیوم، پودر آن، نام‌های دیگر آن و به طور خلاصه هرآنچه لازمست بدانید آشنا کنیم.

آلومینیوم‌شناسی (Aluminium- Aluminum)

آلومینیوم عنصری شیمیایی به شکل فلزی است که در ستون سیزدهم و خانه‌ی سوم جدول مندلیف واقع شده است. این فلز نقره‌ای‌رنگ با عدد اتمی 13 ونماد Al فراوان‌ترین فلز پوسته‌ی کره‌ی زمین است؛ اما به علت واکنش‌پذیری بسیار بالا، به صورت خالص یافت نمی‌شود. به همین دلیل تا سال‌ها بسیار گران‌قیمت (حتی گرانتر از طلا) و کمیاب بوده است. در ترکیب سنگ‌های معدنی و بیش ازهمه در سنگ بوکسیت یافت می‌شود. بازیافت آن از لوازم و سایل گوناگونی مانند اتومبیل‌ها، در و پنجره، لوازم منزل و … ، خصوصا با ذکر این مهم که کیفیت آلومینیوم بازیافت‌شده با شکل اولیه‌ی آن هیچ تفاوت محسوسی ندارد، بسیار رونق گرفته‌است.

آلومینیوم توسط فردی به نام هانس کریستین ارستد کشف و معرفی شد و فردریش وهلر شیمیدان به پیشرفت این عنصر و کشف خواص و محاسن آن کمک نمود.

آلومینیوم فلزی نرم و چکش‌پذیر است با چگالی 2.7g.m-3 که آلیاژهای آن با دیگر فلزات، به علت استحکام بالا و وزن پایین، مورد توجه قرار دارد. همچنین این آلیاژها از چکش‌خواری ، جوش‌پذیری و شکل‌گیری مناسبی برخوردار و در مقابل خوردگی بسیار مقاومند.

برای بهینه‌سازی خواص مکانیکی آلومینیوم آن را با مس و روی و سلیسیوم ترکیب می‌کنند. این فلز بعد از آهن پرکاربردترین فلز و بسیار ضروری در جهان اقتصاد است. آلومینیوم دارای ویژگی‌های خاصیست که هر کدام آن را مناسب برای استفاده در صنعتی خاص نموده است:

مزایای آلومینیوم
مزایای آلومینیوم
پودر آلومینیوم چیست؟

پودر آلومینیوم یا اکلیل آلومینیوم به ذرات  خردشده و ریزشده‌ی آلومینیوم می‌گویند که بسیار با اکسیژن واکنش‌پذیر است. به تازگی در صنعت ساختمان‌سازی در جهت تولید بتن‌های سبک مورد استقبال قرار گرفته‌است. کاربردهای دیگر آن در آتش‌بازی و ساخت مواد منفجره است. (بخوانید: اکلیل سرنج)

نام‌های متداول آلومینیوم

آلومینیوم در ابتدا با نام آلومیم شناخته می‌شد اما با گذشت زمان به منظور مطابقت با سایر عناصر فلزی ، پسوند “یوم” به آن اضافه شد و به شکل آلومینیوم در آمد (Aluminium) . بعدها نام این عنصر باز تغییر کرد و به شکل آلومینوم (Aluminum) گفته شد و رواج پیدا کرد.

جالبست بدانید که

جداسازی این ماده از سنگ‌های حاوی آن به روش برقکافت صورت می‌گیرد

آلومینیوم دارای 9 ایزوتوپ است که دو تای آن به شکل طبیعی وجود دارند (با عدد جرمی 27 و نام ایزوتوپ پایدار- با عدد جرمی 26 و نام ایزوتوپ رادیواکتیو)

آلومینیوم به طور ناخواسته از طریق قوطی‌ها و سایر مواد دیگر ممکنست وارد خوراک انسان بشوند و درصد کمی از انسان‌ها به آن حساسیت دارند. البته در صورت استفاده‌ی بیش از حد آن قطعا به مسمومیت و یا کم‌خونی می‌انجامد.

[/av_textblock]

[/av_two_third][av_one_third min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ row_boxshadow=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ link=” linktarget=” link_hover=” padding=’0px’ highlight=” highlight_size=” border=” border_color=” radius=’0px’ column_boxshadow=” column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_breaking=” mobile_display=” av_uid=’av-21aiqi’]
[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k5cdmrnc’ admin_preview_bg=”]

آلومینیوم
کاشفان هانس کریستین ارستد و فریدریش وهلر
رنگ سفید و نقره‌ای
نماد شیمیایی Al
ستون در جدول مندلیف 13
ردیف در جدول مندلیف 3
عدد اتمی 13
حالت در دمای اتاق جامد
آرایش الکترونی [Ne] 3s23p1
نقطه ذوب 660.323°C
نقطه جوش 2519°C
چگالی (g.cm−3) 2.70
جرم اتمی 26.98
ایزوتوپ 27Al
کاربرد ساختمانی، فضایی، غذایی، خودروسازی و …
ویژگی‌های کلیدی سبک‌وزن، مقاوم، قابل بازیافت، رسانا، بی‌بو، انعطاف‌پذیر، چکش‌خوار
عناصر و ترکیبات مناسب برای آلیاژ مس، منگنز، منیزیم، سیلیکون

[/av_textblock]
[/av_one_third]

ارتباط با ما