آشنایی با پودر آلومینیوم آرسام

پودر آلومینیوم

پودر آلومینیوم و یا گرد آلومینیوم یا اکلیل آلومینیوم به ذرات  خردشده و ریزشده‌ی آلومینیوم می‌گویند که بسیار با اکسیژن واکنش‌پذیر است. به تازگی در صنعت ساختمان‌سازی در جهت تولید بتن‌های سبک مورد استقبال قرار گرفته‌است. کاربردهای دیگر آن در آتش‌بازی و ساخت مواد منفجره است.

مروری کوتاه بر پودر آلومینیوم

از دیرباز با کشف عناصر مختلف در طبیعت نقش عناصر در زندگی انسان به مرور زمان پررنگ شد. کشف مواد و عناصر موجود در پیرامون انسان باعث شد خواص حداکثری عناصر بیش از پیش نمایان شود و در این میان عنصری نظیر آلومینیوم  کاربرد بیشتری در زندگی پیدا کرد. در ادامه به کاربرد این پودر در دوره‌های باستانی اشاره می‌کنیم. در یونان و روم باستان طبیبان از این پودر برای بند آوردن خون زخم استفاده می‌کردند. پوشش‌دهی قوی این ماده و خاصیت منقبض‌کننده‌ی بالای آن موجب استفاده در انعقاد خون می‌شد.

جهت استعلام قیمت پودر آلومینیوم با ما تماس بگیرید:۲-۸۸۷۸۰۴۸۰ -۰۲۱

مزایای آلومینیوم

کمی با گرد آلومینیوم آشنا شویم

این پودر از اکسیدهای آلومینیوم تهیه می‌شود. دارای رنگی خاکستری، حالت فیزیکی پودری و مقاومت بسیار بالایی است. این گرد قدرت پوشش‌دهی قوی دارد و از خاصیت انعکاس نوری خوبی نیز برخوردار است. نقطه ذوب این ماده 660 درجه سانتی‌گراد است وبرای رسیدن به نقطه‌ی جوش آن، باید دما را تا 2467 درجه سانتی گراد بالا برد.

این پودر  عموماً به سه حالت فلیک، کروی و نامنظم تولد می‌شود. اغلب این ماده به صورت کروی عرضه می‌گردد. این پودر یا اکلیل آلومینیوم واکنش‌پذیری بسیار بالایی با اکسیژن دارد. به همین دلیل کاربرد دیگر آن در آتش بازی یا تولید مواد منفجره است.

خاصیت پوشش‌دهی و عایق حرارتی پودر آلومینیوم آن را به یکی از محبوب‌ترین وکاربردی‌ترین مواد مصرفی و مواد اولیه برخی صنایع تبدیل کرده است. این پودر یا اکلیل در صنعت تولید، کاربردهای متفاوتی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

پودر الومینیوم

کاربرد پودر آلومینیوم ( گرد آلومینیوم )

همانطور که در بالا اشاره شد این پودر در وسایل و لوازم آتش‌بازی و تولید مواد منفجره بسیار استفاده می‌شود. این پودر در مصارف نظامی با استاندارد خالص 98/5 مورد استفاده قرار می‌گیرد که امروزه با درصد خلوص 99/6 نیز از مصرف زیادی برخوردار است. قدرت پوششی بالا و عایق حرارتی بودن گرد آلومینیوم سبب شده تا در تولید و استفاده در صنایع بلوک سبک aac سیپورکس نیز کاربرد داشته باشد.

با وتوجه به تاریخچه‌ی گرد آلومینیوم ، در تولید برخی محصولات الکتریکی و پوشش‌های ضدخوردگی، و بسیاری از صنایع مدرن دیگر، این پودر مورد استفاده است. همچنین در تولید محصولات و صنایع فلزی نظیر پوشش سیم‌پیچ , پوشش قوطی و پوشش‌های چکشی نیز از این پودر بهره می‌برند.

خاصیت پوششی و پوشش‌دهندگی بالای پودر آلمینیوم  و نقطه ذوب و جوش بالای آن موجب شده است که در اکثر موارد به عنوان سپری پوششی و و عایقی مقاوم در برابر گرما، در تولیدات چند دهه اخیر صنایع مختلف کاربرد داشته باشد.

در دنیای رنگ‌ها از این پودر برای تولید طیف خاصی نظیر متالیک و… یا رنگ‌های دریایی استفاده می‌شود. همچنین در ترکیبات رنگ‌های پلاستیکی و مسترپیج‌ها یا انواع جوهرهای چاپ مورد استفاده است. برای تولید جوهرهایی نظیر

  • جوهر چاپ آفست
  • جوهرهای چاپ گراور
  • جوهرهای چاپ فلکسو
  • جوهرهای چاپ اسکرین

کاربرد دارد.

کاربردهای جانبی گرد آلومینیوم

باید افزود این پودر در پوشش‌های ضدزنگ و پوشش مقاوم در برابر گرما و پوشش سقف استعمال می‌شود. در برخی موارد، پودر آلمینیوم را در پوشش کاغذ، پوشش خودرو و از همه مهم‌تر در جوشکاری حرارتی ریل‌های راه آهن به کار می‌برند.

از مصارف پزشکی می‌توان این پودر را به خدمات لایه‌برداری پوست و یا خدمات دندان‌پزشکی نظیر تمیز کردن دندان اشاره کرد.

جالب است بدانید که پودر مد نظر کاربردهای فنی و شیمیایی هم دارد. پودر پخت مواد متالوژی گریس، و حتی لوبریکانت های آمیزشی از این دسته هستند.

در پایان باید اشاره کرد که یکی از بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان پودر آلومینیوم در ایران، شرکت سازه سبک آرسام است که در جهت ارائه‌ی این محصول با کیفیت بالا خدمت‌رسانی می‌کند.

جهت خرید و استعلام قیمت پودر الومینیوم :۲-۸۸۷۸۰۴۸۰ -۰۲۱

پودر آلومینیوم
نام‌های متداول پودر آلومینیوم

آلومینیوم در ابتدا با نام آلومیم شناخته می‌شد اما با گذشت زمان به منظور مطابقت با سایر عناصر فلزی ، پسوند “یوم” به آن اضافه شد. به شکل آلومینیوم در آمد (Aluminium) . بعدها نام این عنصر باز تغییر کرد و به شکل آلومینوم (Aluminum) گفته شد و رواج پیدا کرد.

جالبست بدانید که…
  • جداسازی این ماده از سنگ‌های حاوی آن به روش برقکافت صورت می‌گیرد.
  • آلومینیوم دارای 9 ایزوتوپ است که دو تای آن به شکل طبیعی وجود دارند. ( با عدد جرمی 27 و نام ایزوتوپ پایدار- با عدد جرمی 26 و نام ایزوتوپ رادیواکتیو. )
  • آلومینیوم به طور ناخواسته از طریق قوطی‌ها و سایر مواد دیگر ممکن است وارد خوراک انسان شود. درصد کمی از انسان‌ها به آن حساسیت دارند. البته در صورت استفاده‌ی بیش از حد آن قطعا به مسمومیت و یا کم‌خونی می‌انجامد.

ارتباط با ما