راهنمای اجرا

همان­‌طور که پیشتر در بند ششم مقاله­‌ی ویژگی‌ها و مزایای سیپورکس گفته شد ، اجرای بلوک­‌های ای­‌ای­‌سی سیپورکس ساده‌­تر از بلوک‌­های ساختمانی معمولی است. در این مقاله قصد داریم به­‌طور خلاصه راهنمای اجرا این مصالح ساختمانی را از ابتدا تا انتها آموزش دهیم.

  1. ابزار مورد نیاز:

با توجه به ساختار و مقاومت بلوک‌های سبک Siporex ، استفاده از ابزار مخصوص سیپورکس برای برش‌کاری توصیه می‌شود.

برش زدن بلوک
برش زدن بلوک
2. مراحل و نکات اجرایی ساخت دیوار با بلوک‌های سبک سیپورکس:
2-1 :  مواد مورد نیاز:

برای نصب بلوک‌های سبک Siporex  بهترست از چسب مخصوص سیپورکس (مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره 706 ) استفاده شود. دقت شود که به منظور تراز نمودن بلوک‌ها ، بهتر است رج اول بر روی سطحی از ملات سنتی (معمولی) ماسه و سیمان قرار داده شود .

چسب مخصوص سیپورکس
چسب مخصوص سیپورکس
2-2 :  پیش‌­نیاز­های اجرایی و راهنمای اجرا

در صورتی‌­که قطعات Siporex با پالت و داخل کیسه‌های هوابندی شده به کارگاه حمل شده باشند ، به منظور تبادل گرمایی و رطوبتی با محیط و افزایش سازگاری و تعادل دمایی، لازمست حداقل یک روز پیش از مصرف از کیسه­‌های مخصوص خارج شوند. ابعاد و ظاهر قطعات باید قبل از استفاده، مورد بررسی کارشناسانه قرار بگیرند.

2-3 :  نحوه‌­ی آماده­‌سازی ملات با چسب مخصوص

استفاده از ملات خشک آماده یکی از مناسب‌ترین و به­‌صرفه‌­ترین روش‌های تولید ملات است. به منظور تهیه­‌ی این ملات، مطابق دستورالعمل مخصوص آن، میزان معینی آب به مواد خشک اضافه نموده و آن را مخلوط کنید.

توصیه می‌­شود برای اختلاط، از روش‌های مکانیزه استفاده شده و این فرایند تا خروج کامل هوا ادامه یابد. عمل اختلاط باید بر اساس دستور العمل درج‌­شده بر روی کیسه‌های چسب Siporex  انجام شود. پس از مدت زمان کوتاهی ، ملات آماده‌­ی مصرف است و معمولا بین 2 تا 3 ساعت قابلیت استفاده دارد. به همین دلیل و به منظور کاهش هزینه­‌های غیرضروری ، پیش از آماده­‌سازی ملات، مقدار مورد نیاز را برآورد کنید  و نسبت به تولید همان مقدار اقدام نمایید. توجه داشته­ باشید که به هیچ عنوان اضافه نمودن آب و اختلاط مجدد ملات قبلی مجاز نیست.

3.اصول کلی دیوار چینی
3-1 : نصب رج اول :
 • تنظیم بلوک: قرار دادن صحیح ه
  راهنمای اجرا
  راهنمای اجرا

  ر بلوک از نظر افقی و عمودی توسط ضربه زدن با چکش پلاستیکی انجام می‌شود. قرار دادن صحیح ( از نظر تراز و شاقولی بودن) بسیار حائز اهمیت است.

 • اتصال قاب به دیوارهای  Siporex: به­منظور کلاف‌بندی افقی و قائم دیوارهای Siporex  باید مطابق فصل سوم آیین نامه 2800 (لینک داده شود) عمل کرد در صورت حساسیت و نیاز به دقت بالا می‌توان از ابزاری مطابق شکل زیر استفاده کرد ؛ این ورق‌ها سبب افزایش مقاومت جانبی دیوار می‌گردد. استفاده از این پلیت در دیوارهایی با ضخامت نهایتا 12 سانتی­متر، یک عدد، و بیش‌تر از 12 سانتی­متر دو عدد در قطر دیوار توصیه می‌شود.
اتصالات
اتصالات
 • برای اتصال دیوارها به ستون‌، دو دیوار به هم و یا یک دیوار به سقف، به جای استفاده از روش‌های سنتی (استفاده از میلگرد به عنوان شاخک) جهت مهار دیوار، می‌توان از اتصالات سیپورکس به شکل زیر استفاده کرد.
اتصالات
اتصالات
 • این قطعه با جوش یا پرچ از سمتی به ستون‌های فلزی یا بتنی متصل شده و از سمت دیگر به بلوک سبک Siporex  اتصال میابد و در هر 75 سانتی‌متر ارتفاع نسبت به کف ساختمان ، تا سقف طبقه ، بین درزهای بلوک اجرا می‌گردد.
 • اولین رج همواره باید روی یک لایه ملات بنایی (سنتی) با ضخامتی بیشتر (حدود 2 تا 3 سانتی‌متر) قرار داده شود. در مواردی که رج اول روی کرسی چینی یا کف طبقه‌ای قرار بگیرد و فاصله­ی آن از سطح زمین کمتر از 30 سانتی‌متر باشد، یک لایه عایق رطوبتی نیز باید در زیر ملات رج اول قرار داده شود.
 • عایق رطوبتی باید به شکلی مناسب به اعضای قائم سازه متصل شود.
 • باید دقت نمود تا ملات رج اول کاملا تراز و صحیح از هر دو جهت طولی و عرضی قرار داده شود. (عمل تراز کردن به کمک ریسمان صورت می‌گیرد). همچنین می‌بایست با قرار دادن شاقول و شمشه تراز بر روی دیوار از قائم بودن کنج‌ها و نبش‌ها اطمینان حاصل کرد.
 • بین درزهای عمودی بلوک‌ها باید حتما چسب زده شود.
3-2 : پخش کردن ملات (چسب)
 • در قسمت­‌های کله و کف قطعات، نباید به هیچ عنوان ح
  اعمال چسب مخصوص
  اعمال چسب مخصوص

  فره، فضای خالی یا درزی بدون ملات وجود داشته باشد.

 • برای دستیابی به حداکثر مقاومت و پیوستگی بین قطعات و ملات، لازم است سطوح افقی توسط یک برس از هر گونه گرد و غبار پاک شود.
 • غبار در صورت باقی ماندن، مانع اتصال کامل می‌گردد. در مواردی که شستشو، از برس زدن راحت‌تر است، می‌توان با استفاده از فشار آب، گرد و غبار را برطرف نمود.
 • ضخامت چسب در سطوح افقی و قائم باید حداکثر 3 میلیمتر باشد (ویژگی‌های چسب لایه نازک که برای استفاده در دیوار چینی با قطعات Siporex مناسب هستند، در استاندارد ملی ایران به شماره 706 ارائه شده است.)
 • غلظت و کارایی چسب باید به میزانی باشد که به راحتی از بین دندانه‌های ماله شانه‌ای عبور کرده و روی سطح اعمال شود. پس از اعمال چسب و پیش از  قرار دادن بلوک در محل خود، شکل دندانه‌های چسب ایجاد شده روی بلوک باید حفظ شده و نریزد.
3-3- نصب رج‌ها(ردیف‌ها)ی بعدی

درزهای عمودی در هر رج باید حدود 150 میلی‌متر با درز عمودی رج زیرین فاصله داشته باشد. می­‌توان از یک چکش پلاستیکی برای تنظیم بلوک‌ها استفاده نمود. بلوک‌های Siporex را می‌توان به راحتی با اره‌ی مخصوص سیپورکس برید و همچنین مسیر سیم یا کابل و یا محل کلید و پریز، لوله‌های تاسیسات و … را به وسیله‌ی شیارزن ایجاد نمود. پیش از اجرا حتما این راهنمای اجرا را بخوانید.

Save

Save

Save

Save

ارتباط با ما