سوالات متداول

آيا بلوکهای سبک اتوكلاوشده‌ی سیپوركس، بعد از اجرا، دچار ترک‌خوردگی می‌شود؟

تمامی مصالح جداکننده فضا چنانچه تحت تنش و نیروی مضاعف قرارگیرد ترک خواهد خورد. عکسِ زیر، چگونگی ایجاد ترک در بلوک سیمانی و پلاستر رویه را نشان می­‌دهد.

بلوک Siporex بیش از ٨٠ سال است که در آلمان به نام‌های Ytong و Xella مصرف می‌شود و ترک خوردن آن گزارش نشده است اما در صورت اجرا همانند مصالح سنتی همچون سفال و سیمان و همچنین بی­‌توجهی نسبت به دستورالعمل مهندسین این شرکت ، ممکن است بلو­ک­های Siporex ، تحت تنش قرا گرفته و دچار ترک شود. البته باید توجه داشت که این امر در تمامی مصالح ساختمانی سنتی، سیمانی و غیره هم اتفاق می­‌افتد. تصاویر زیر به نمایش این عارضه پرداخته است.

Save

آیا راهی برای جلوگیری از ایجاد ترک وجود دارد؟

بله ، اجرای این بلوک­ها بسیار آسان اما نیازمند آموزش مهندسی است و نباید به شکل سنتی همچون سیمان و سفال مرد استفاده قرار بگیرد. کافیست به توصیه­‌های ما در همین سایت توجه فرمائید و از آموزش رایگان مهندسین مجرب ما بهرمند شوید.

آیا می‌توان بلوک‌ سبک SIPOREX را زنجاب نمود؟

خیر ، بلوک های Siporex قابلیت غوطه­وری در آب را ندارند و برسطح آب شناور می­مانند؛ اما قبل از اقدام به چسب­زنی بهتر است غبار سطح بلوک توسط فرچه و آب پاک شود.

آیا می‌توان از ملات ماسه و سیمان برای چسباندن بلوک‌ سبک SIPOREX استفاده کرد؟

بله ، اما استفاده از ملات به جای چسب­‎‌های مخصوص ، صرفه­‌ی اقتصادی ندارد.

یک کیسه چسب به وزن ٢۵ کیلو معادل ٢٠٠٠ کیلو ملات سنتی است. به علاوه هزینه‌­ی خرید ماسه و سیمان ، افزایش بار مرده و اثرات سو آن بر ساختمان، هزینه­‌های مربوط به حمل تا پروژه و انتقال به طبقات ، دستمزد نیروی کارگر و بنا ، اتلاف وقت ، ریزش ملات و ایجاد نخاله ، انتقال نخاله و سایر هزینه‌­های آن در مقایسه با یک کیسه ٢۵ کیلویی ملات خشک غیر قابل قیاس است.

برای تهیه چسب مخصوص بلوک‌ سبک SIPOREX باید از چه روشی استفاده کرد؟

چسب بلوک AAC به صورت پودر و در ٢ رنگ سفید یا خاكستری توليد و در كیسه‌های ٢٥ كيلويي عرضه می‌شود.
یک کیسه‌ی ٢٥ کیلویی چسب AAC معادل ٢٠٠٠ كیلو ملات ماسه و سیمان است و به‌راحتی به طبقات انتقال یافته و پس از ٥ دقيقه اختلاط با آب، آماده‌ی مصرف خواهد بود.
دقت داشته باشید :
١-پودر را با آب خیلی سرد یا گرم مخلوط نكنيد؛ دمای آب را با وارد كردن دست خود بررسی كنید، چنانچه احساسی متعادل داريد دمای آب برای تهیه‌ی چسب مناسب است.
٢- از همزن برقی گیربكس‌دار استفاده كنيد، چنانچه هم زدن را با دریل معمولی انجام دهید باعث سوختن آرمیچر و از بين رفتن آن خواهید شد. همزن برقی گیربكس دار دومنظوره (دریل و هم‌زن) در بازار به قيمتی معقول موجود است.
٣-پودر را به آهستگی تا زمان اختلاط كامل به‌مدت ٥ دقيقه مخلوط كنيد،٢ دقيقه مخلوط را به حال خود بگذارید، سپس ١ دقيقه‌ی ديگر مخلوط را هم بزنید. چسب آماده‌ی استفاده است.
٤-غلظت چسب بايد به‌گونه‌ای باشد كه به‌آرامی از ماله‌ی شانه‌ای بریزد؛ با غلظتي كمتر از عسل. چنانچه مخلوط شل يا سفت شد با اضافه كردن پودر يا آب به آن، غلظت را به اندازه‌ی مناسب تغيير دهيد.
٥- مخلوط آماده را ظرف ٣ ساعت مصرف كنيد.

Save

چگونه بلوک‌ سبک SIPOREX را به قطعات کوچکتر تقسیم کنیم؟

براحتي چون ،٧٠٪‏ حجم بلوك از حباب هوا تشكيل شده، بنابراين برش بلوك به قطعات مورد نظر براحتي با اره دندانه درشت كه توسط اين شركت در اختيار مشتريان خود قرار ميدهد انجام ميشود.
هرگز براي تبديل بلوك به قطعات كوچكتر از تيشه استفاده نكنيد.

چگونه می‌شود در بلوک‌ سبک SIPOREX شیار ایجاد کرد؟

جهت ایجاد شیار از روش ضربه زدن و شکستن بپرهیزید. برای ایجاد شیار در بلوک‌ها از دستگاه شیار کن یا شیار زن استفاده نمایید.

آیا باید روی شیارهای ایجاد شده در دیوارهای .SIPOREX را پوشانید؟

بله. روی شیارهای ایجاد شده و محل عبور لوله‌ها، یک لایه توری مرغی قرار دهید که این توری مرغی از هر طرف شیار حداقل 20 سانتیمتر امتداد داشته باشد. هیچ سطح صیقلی مانند روی لوله‌های پلاستیکی را بدون روکش مضرس رها نکنید.

بلوک‌ سبک SIPOREX در چه مکان‌هایی قابل نگهداری هستند؟

بلوک‌های SIPOREX را در جای خشک (بدون رطوبت) نگهداری نمایید و آنها را در معرض برف و باران قرار ندهید.

آیا در ساخت دیوار با بلوک‌های سبک SIPOREX نیاز به تعبیه درزهای اجرایی هست؟

بله. در دیوارهای طولانی ساخته شده با بلوک‌های AAC درزهای اجرایی را در موقعیت‌های مناسب قرار دهید و دیوارهای ساخته شده با بلوک‌های SIPOREXX را بدون اتصال مناسب و درزهای اجرایی مورد نیاز نسازید.

آیا اجرای وال‌پست در طول ديوار با بلوک‌های Siporex الزامی است ؟

بر اساس آئین نامه‌­ی مقررات ملی ساختمان ، اجرای وال‌پست در دیوار با تمامی مصالح حتی بلوک‌های Siporex با طول بیش از ۴٠ برابر ضخامت الزامی است.
دفتر فنی سازه سبک آرسام بر اساس پلان پروژه، بدون دریافت هزینه، نقشه­‌های اجرایی شامل محل استقرار وال­‌پست­‌ها، بست­‌های اتصال بلوک­‌ها به استراکچر، ضخامت بلوک و تعداد آن‌ها را مشخص و در قالب جدولی به مشتریان خود اعلام می­‌دارد.

اجرا نعل درگاه با بلوک‌های Siporex چگونه است؟

این شرکت، نعل درگاه آماده با بلوک­‌های Siporex را در طول ١٢٠ و ١٨٠ سانتیمتر تولید کرده و با توجه به گواهی­‌های مربوطه، در اختیار مشتریان خود قرار می­‌دهد. با استفاده از این نعل درگاه علاوه بر حذف هزینه‌ی آهن­‌کشی و آهنگری، از تلاقی دو نوع از مصالح مختلف جلوگیری می­‌شود و سطحی بدون نمایان شدن محل آهن‌کشی بعد از گچ‌کاری خواهید داشت.